next up previous contents
Next: Elektroprovodnost plazme u Semiklasicnoj Up: Elektroprovodnost guste neidealne plazme Previous: Elektroprovodnost guste neidealne plazme   Contents


RPA elektroprovodnost
plazme





Jedan od nacina za dobijanje izraza za staticku elektroprovodnost plazme sastoji se u prelazu od opisa direktne interakcije izmedju naelektrisanih cestica na opisivanje ponašanja pojedinacne naelektrisane cestice u efektivnom polju koje generišu ostale cestice. Potencijal $ V(r)$ koji opisuje to polje moze biti tretiran kao perturbacija. Takav potencijal interakcije se opisuje na osnovu kvantno statistickih metoda, slicnih metodama teorije polja, na primer u aproksimaciji Gell-Manna-Braknera i haoticnih faza pri konacnim temperaturama [27, Adamian].

Na osnovu teorije razvijene u radu [27] staticku elektroprovodnost $ \sigma_{0}$ potpuno jonizovane plazme se daje formulom koja je slicna poznatoj Lorencovoj formuli.

$\displaystyle \sigma_{0} = - \dfrac{4 e^{2}}{3 m} \int_{0}^{\infty} E \rho(E) \tau(E) \dfrac{d \omega(E)}{dE} dE$ (3.1)

gde je $ \rho(E)$ gustina stanja slobodnog elektrona u energetskom prostoru,

$\displaystyle \rho(E) = \sqrt{\dfrac{m^{3} E}{2 \pi^{4} \hbar^{6}}}$ (3.2)

$ \omega(E)$ Fermi-Dirac funkcija raspodele predstavljena je sa,

$\displaystyle \omega(E) = \dfrac{1}{\left\lbrace exp[\beta (E - \mu_{e})] + 1\right\rbrace }$ (3.3)

$ m$ i $ e$, su su naelektrisanje i masa elektrona respektivno, $ \beta = (k T)^{-1}$, $ \mu_{e}$ je hemijski potencijal elektronskog podsistema, a velicina $ \tau(E)$ ima smisao vremena relaksacije koja nosi svu specificnost teorije razvijene u radu [27].

Upotrebom Fermi-Dirac raspodele u izrazu (3.1) za elektroprovodnost omogucava se korišcenje ove metode na plazme sa degenerisanom elektronskom komponentom.

Izraz za vreme relaksacije $ \tau(E)$ je izracunat u radu [27] (u prvoj Bornovoj aproksimaciji) i ima oblik :

$\displaystyle \tau^{-1}(E) = \dfrac{m N_{e} e^{2}}{4 \pi (2 m E)^{3/2}} \int_{0...
...ow{r}) \widehat{V}(0) \rangle e^{i \overrightarrow{q} \cdot \overrightarrow{r}}$ (3.4)

gde je $ N_{e}$ koncentracija elektrona, $ \langle
\widehat{V}(\overrightarrow{r})\widehat{V}(0) \rangle$ je korelaciona funkcija fluktuirajuceg polja izracunata u radu [27] korišcenjem formalizma Green - ovih funkcija u aproksimaciji slucajnog polja,

$\displaystyle \tau^{-1}(E) = \dfrac{4 \pi m N_{e} e^{4}}{\beta (2 m E)^{3/2}} \...
...sum_{\nu} \sum_{a}\dfrac{Z_{a}^{2}\Pi_{a\nu}(q)}{N_{a}\varepsilon_{\nu}^{3}(q)}$ (3.5)

gde je $ N_{a}$ koncentracija cestica vrste $ a$ $ (a = e, i_{1}, i_{2}, \ldots )$, $ Z_{a}$ je naelektrisanje cestica vrste $ a$, $ \beta^{-1}$ je temperatura u energetskim jedinicama, $ \varepsilon_{\nu}(q)$ je statisticka dielektricna funkcija, $ \Pi_{a\nu}(q)$ je polarizacioni operator. Sumiranje se vrši po Macubara frekvencama $ \nu$ $ (\nu = 0, \pm 1, \pm 2, \ldots)$.

U slucaju plazme koja se sastoji samo od elektrona i jednostruko naelektrisanih jona, što predstavlja jedan od prakticno najcešcih slucaja u eksperimentalnoj primeni, izraz (3.5) se pojednostavljuje,

$\displaystyle \tau^{-1}(E) = \dfrac{4 \pi m N_{e} e^{4}}{\beta (2 m E)^{3/2}} \...
...nu}^{3}(q)} + \dfrac{\Pi_{1\nu}(q)}{N_{1}\varepsilon_{\nu}^{3}(q)}\right\rbrace$ (3.6)

Staticka dielektricna funkcija $ \varepsilon_{\nu}(q)$ se moze predstaviti pomocu termova specijalnih polarizacionih operatora $ \Pi_{a, \nu}$ u obliku

$\displaystyle \varepsilon_{\nu}(q) = 1 + \dfrac{4 \pi e^{2}}{q^{2}} \sum_{a} Z_{a}^{2} \Pi_{a, \nu}(q)$ (3.7)

$ Z_{a}$ je naelektrisanje cestica vrste $ a$ : $ Z_{e} = -1$ , $ Z_{i} = i$ gde je $ (i = 1, 2 , \ldots)$. Sumiranje se vrši po Macubara frekvencama $ \nu$ $ (\nu = 0, \pm 1, \pm 2, \ldots)$.

Smisao i nacin odredjivanja velicina koje se javljaju u izrazima 3.5 i 3.6 je opisan u dodatak (A) strana [*]. Ova, RPA teorija je kompletna u tom smislu, da su obe, elektron-elektron i elektron-jon interakcije ukljucene u proracun i to bez ikakvih semiempirijskih koeficijenata i aproksimacija. Takodje zbog korišcenja Fermi Dirak-ove funkcije raspodele pri racunanju elektro-provodnosti $ \sigma$ nismo ograniceni samo na plazme sa nedegenerisanom elektronskom komponentom , tako da je metoda primenjiva na plazme sa degenerisanom elektronskom komponentom. Time je ova metoda primenjiva u širokom opsegu temperatura i koncentracija. Narocito dobri rezultati se dobijaju pri velikim vrednostima neidealnosti $ (\Gamma \rightarrow 1)$ što je i eksperimentalno verifikovano [28], [11].


next up previous contents
Next: Elektroprovodnost plazme u Semiklasicnoj Up: Elektroprovodnost guste neidealne plazme Previous: Elektroprovodnost guste neidealne plazme   Contents
Vladimir Sreckovic 2006-01-31